Întâlnire cu scriitori
Festivalul National de Literatura

Gabriel Chifu, poet și prozator

• Vicepreședintele Uniunii Scriitorilor din România. Directorul executiv al revistei „România literară”, Bucureşti.

• A primit de mai multe ori Premiul Uniunii Scriitorilor: pentru debut (1976), pentru roman (1997), pentru poezie (1998, 2001).

• Cetățean de onoare al municipiului Calafat. Distins cu Meritul Cultural în grad de comandor.

Dan Cristea, critic şi istoric literar

• A obţinut doctoratul (Ph.D.) in literatură comparată la Universitatea din Iowa, SUA (1992).

• Redactor-şef al revistei „Luceafărul de dimineaţă”, Bucureşti.

• A primit Premiul Uniunii Scriitorilor pentru critică (1980).

Gabriela Lungu, traducătoare, eseistă

• Doctorat în filologie.

• Traduceri din Dacia Maraini, Giacomo Leopardi, Margaret Mazzantini, Alessandro Perissinotto, Niccolo Ammaniti, Alberto Moravia, Giuseppe Tomasi di Lampedusa, Alessandro Baricco etc.

• Premiul Uniunii Latine pentru traducere. Premiul internaţional de traducere Diego Valeri, conferit de oraşul Monselice în colaborare cu Universitatea din Padova (2010).

• Fostă elevă a Liceului "G. Bariţiu".

Ioan Moldovan, poet, redactor cultural

• Directorul revistei "Familia", Oradea.

• A primit de mai multe ori premiul de poezie al Uniunii Scriitorilor.

• Poeziile sale au fost traduse în limbile engleză, franceză, maghiară, cehă, slovenă şi albaneză.

• Fost elev al Liceului "G. Bariţiu", unde a debutat în revista "Zorile".

Adrian Popescu, poet, prozator, eseist

• Redactor-şef al revistei „Steaua”, Cluj.

• A primit premiul pentru poezie al Uniunii Scriitorilor din România (1979; 1997). I s-a decernat premiul „Mihai Eminescu” al Academiei Române.

• Fost elev al Liceului "G. Bariţiu".

Traian Ştef, poet, eseist

• Redactor-şef al revistei „Familia”, Oradea.

• A primit numeroase premii literare: pentru debut, pentru poezie, pentru proză, din partea filialei Arad a Uniunii Scriitorilor sau a unor reviste culturale.

Carmen Elena Andrei, profesor

• Doctorat în filologie.

• Autoarea volumului "Nicolae Balotă şi literele române", o monografie despre fostul elev al Liceului "G. Bariţiu".